top of page

WAŻNE ZMIANY DLA KIEROWCÓW JESZCZE W 2020 ROKU !


Na dzień 1 lipca 2020 roku zapowiada się wprowadzenie istotnych zmian dotyczących kierujących pojazdami


P o p i e r w s z e, znacznie łatwiej będzie nam niestety utracić prawo jazdy.

W myśl nowych przepisów prawo jazdy na okres trzech miesięcy będzie można stracić za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h, także poza obszarem zabudowanym.

Do tej pory utraty prawa jazdy na 3 miesiące mogliśmy się spodziewać tylko w przypadku terenu zabudowanego. Od wakacji, przepisy będą obejmowały także przekroczenia prędkości poza terenem zabudowanym.

Po wejściu zmian w życie, prawo jazdy straci przykładowo kierowca, który na autostradzie pojedzie z prędkością wyższą niż 190 km/h.

Jak wskazują statystyki, od początku 2020 roku do 16 kwietnia, z prawem jazdy za przekroczenie prędkości o tzw. 50+ w terenie zabudowanym pożegnało się 13 257 kierowców, to o 376 więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Liczba utraconych praw jazdy po wprowadzeniu wyżej opisanej zmiany może być więc zatrważająca.


P o d r u g i e, kolejne obostrzenie zapowiedziane na początek wakacji to ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy.


Taka zmiana, jak wynika z badań, ma pozwolić skrócić drogę hamowania samochodu, oraz zmniejszyć potencjalne skutki zdarzeń na drodze.


Obecnie prędkość dopuszczalna na obszarze zabudowanym w godzinach 23-5 wynosi 60 km/h, zaś od 5.00 do 23.00 - 50 km/h.


Co jednak istotne, wśród planowanych zmian,

znajdują się również POZYTYWNE INFORMACJE DLA KIEROWCÓW:

1. BRAK OBOWIĄZKU POSIADANIA PRAWA JAZDY

Już wkrótce - w myśl nowych przepisów - będziemy mogli jeździć bez prawa jazdy. Nie chodzi oczywiście o brak uprawnień, ale o fakt, że dokument będzie można pozostawić w domu, nie będzie koniecznym fizyczne posiadanie przy sobie dokumentu.

Służby mające dostęp do danych sprawdzą w systemie czy posiadamy prawo jazdy i czy jest ważne. Tym samym przy kontroli drogowej za jego brak nie otrzymamy mandatu. Możliwe będzie to dzięki uruchomieniu oficjalnej rządowej aplikacji na smartfony mObywatel. Aplikacja korzysta z danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imiona, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, daty ważności, numeru dowodu, informacji o tym kto wydał dokument. Dane będzie można w każdej chwili wyświetlić na smartfonie.


Obecnie, za brak prawa jazdy grozi nam mandat w wysokości 50 zł.

Przypomnieć w tym miejscu trzeba, że od 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie blankietów ubezpieczenia OC, jak również dowodu rejestracyjnego.


2. LIKWIDACJA CZERWONEJ KSIĄŻECZKI – KARTY POJAZDU

Plany resortów obejmują również zrezygnowanie z wydawania kart pojazdów przez starostę lub producenta, która zostanie zastąpiona dostępem do bazy CEPiK 2.0.


3. LIKWIDACJA NAKLEJKI REJESTRACYJNEJ PRZYKLEJANEJ NA SZYBĘ W PRAWYM DOLNYM ROGU


4. BRAK OBOWIĄZKU ZMIANY TABLICY REJESTRACYJNEJ PO KUPNIE SAMOCHODU – BEZ WZGLĘDU NA WOJEWÓDZTWO

Jeśli przepisy wejdą w życie, kupując samochód nie będziemy musieli zmieniać tablic rejestracyjnych - bez względu na województwo. Oznacza to, że będziemy mogli zachować tablice rejestracyjne, nawet jeśli mieszkamy w województwie śląskim, a kupimy samochód „na blachach” GD (Gdańsk). Wystarczy tylko, żeby tablice spełniały dotychczasowe wymagania (muszą mieć aktualny wzór oraz nie posiadać uszkodzeń).


5. REJESTRACJA POJAZDÓW ONLINE

Aktualnie projekt przewiduje, że dotyczyć będzie to jedynie samochodów nowych, jednakże są planowane poprawki w tym zakresie tak, aby każdy obywatel bez względu na rocznik samochodu, miał prawo skorzystania z udogodnienia, jakim niewątpliwie będzie rejestracja online.

Comments


bottom of page