top of page

Sądowy dress code, czyli jak ubrać się do sądu?

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – to stare, ale aktualne wciąż powiedzenie, ma również przełożenie na wizytę w Sądzie.


Co oczywiste, strój nie określa w pełni człowieka, ani nie przesądza cech jego charakteru. Na pewno świadczy jednak o jego kulturze osobistej, poszanowaniu powagi i godności Sądu. Nasz ubiór wysyła bowiem wiele sygnałów do otoczenia, dlatego tak ważne jest to, aby idąc do Sądu zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Oczywiście, sam ubiór nie gwarantuje nam pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia sprawy, jednakże z całą pewnością pomoże zbudować wizerunek osoby rzetelnej, poważnej, której można zaufać, i która szanuje godność i powagę sądu.


Jaki powinien być zatem nasz strój do sądu? Z uwagi na fakt, że pytanie to pada w Kancelarii bardzo często, dzisiejszy wpis właśnie o tym.


Słowa klucz : formalny, klasyczny i skromny.


Najbezpieczniej jest postawić na strój typu business, czyli np. eleganckie spodnie oraz koszula z marynarką. Dodatki takie jak krawat nigdy nie będą błędem w przypadku stroju do sądu, ale nie są też konieczne. Garnitur i garsonka, to strój mile widziany, ale nie obowiązkowy. Każdy schludny i elegancki ubiór jest dobrze odbierany i pożądany. Świetnym wyborem jest co najmniej koszula bądź marynarka, a w przypadku Pań – co oczywiste - również elegancka sukienka czy spódnica. Dobrą alternatywą dla garnituru w przypadku Panów, będzie stylizacja tzw. business casual – tj. połączenie koszuli z kołnierzykiem ze spodniami typu chinos oraz z klasycznym swetrem zakładanym przez głowę.


U N I W E R S A L N E W S K A Z Ó W K I :


- Unikajmy jaskrawych kolorów - są one agresywne, niepotrzebnie rzucają się w oczy i sprawiają wrażenie wyzywających. Wybierzmy raczej te neutralne. Paleta kolorów w stroju na rozprawę powinna być stonowana i oparta przede wszystkim o takie kolory jak czerń, granat, szarość, biel, beż, brąz. Oczywiście nie zaszkodzą ewentualnie akcenty w kolorze, jednakże wszystko z umiarem;


- Umiar i elegancja to podstawa. Sąd to nie jest miejsce do prezentowania najnowszych trendów w modzie. Strój do Sądu nie powinien przykuwać uwagi, a stanowić jedynie profesjonalne tło do zeznań / wyjaśnień. Zrezygnujmy więc np. z modnych obecnie spodni z wielkimi dziurami;


- Jeśli sukienka idealnie pasuje na sylwestrowe wyjście (ponieważ ma np. cekiny, czy frędzle) – z całą pewnością nie nada się na wyjście do Sądu;


- Do sądu nie wchodzimy w stroju roboczym, tłumacząc, że jesteśmy tuż po pracy (np. mechanik samochodowy w kombinezonie);


- Wszyscy wiemy, że obecnie modnym stało się bycie FIT – i świetnie, jednakże pamiętajmy, że pomimo dbania o formę, przed przyjściem do Sądu zmieniamy strój z siłowni, który mamy na sobie;


- Wystrzegajmy się odzieży sportowej (np. bluzy z kapturem, spodni dresowych). Zdecydowanie odpadają także czapki z daszkiem, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne.


- Naszym strojem nie możemy wyrażać obojętności, wulgarności czy nadmiernego wyrachowania. Dlatego w przypadku kobiet najlepiej unikać bardzo krótkich spódnic czy sukienek, głębokich dekoltów, rajstop typu kabaretki, nadmiernej ilości biżuterii, mocnego / krzykliwego makijażu. W przypadku mężczyzn, dobrze jest wystrzegać się krótkich spodni (a już na pewno nierzadko spotykanych – tzw. hawajskich spodenek czy innych plażowych szortów).



O czym pamiętać przed wizytą w Sądzie ?


Oprócz zadbania o wygląd trzeba także - co oczywiste - odpowiednio się zachować, z szacunkiem do instytucji oraz ze spokojem, niezależnie od sytuacji.

Ważne są takie szczegóły jak wyłączenie telefonu przed rozprawą, nierozmawianie głośno w jej trakcie czy oczywiście zakaz wnoszenia na salę rozpraw jedzenia i picia. Bardzo często spotykanym w praktyce, a nieprawidłowym zachowaniem, spowodowanym stresem, jest podśmiewanie się pod nosem, komentowanie czy głośny, nerwowy śmiech.

Pamiętajmy, że takim zachowaniem możemy zadziałać na swoją niekorzyść, dlatego nerwy warto trzymać na wodzy.



Dobrego, spokojnego dnia !



bottom of page